Moja Wieś w Internecie

            Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych

            czerwiec 2011

Adamowo
Budziszewo
Buk Góralski
Buk Pomorski
Bukowiec
Gorzechówko
Górale
Jabłonowo Zamek
Jaguszewice
Kamień
Konojady
Lembarg
Mileszewy
Nowa Wieś
Piecewo
Płowęż
Płowężek
Szczepanki
REDAKCJA
spis treści

Mileszewy

historia
architektura
ludzie
galeria

Mileszewy

 

"Osada Wojów Piastowych" zaprasza

 

Wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Jabłonowo Pomorskie.

Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 543. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

 

Mileszewy to wieś, która w zasadzie jest “osiedlem mieszkaniowym” będącym pozostałością po istniejącym PGR. Oprócz dużego zakładu rolnego nie ma tu żadnego gospodarstwa indywidualnego. Od roku 2009 główną atrakcją wsi jest Ośrodek Edukacji Historycznej “Osada Wojów Piastowych”.

 

Ciekawym elementem krajobrazu do zobaczenia w tej wsi jest tak zwany "Szaniec" znajdujący się nieopodal w kierunku Brodnicy. Jest to nietypowo wyglądająca góra w kształcie jakby wulkanu, w XIX w. stał tam zamek. W latach 70. na wzgórzu "Szaniec" nakręcono kilka scen do polskiego serialu "Pan samochodzik".


W sierpniu 2009 roku  został otwarty Ośrodek Edukacji Historycznej "Osada Wojów Piastowych" w Mileszewach. Usytuowana przy drodze wojewódzkiej osada została zbudowana na planie okręgu o 30-metrowej średnicy, na jej zbudowanie zużyto ponad tysiąc drewnianych bali. Projekt został sfinansowany ze środków Banku Światowego jako pożyczka dla rządu RP w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Koszt przedsięwzięcia to 80 tys. zł. Osadę zbudowało i będzie nią zarządzać Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego. W osadzie prowadzone będą różne zajęcia, m.in. wyrób dawnych ozdób, pieczenie podpłomyków, mielenie zboża w żarnach, pokazy i nauka lepienia garnków, bicie monet, strzelanie z łuku, nauka fechtunku mieczem i rzutu oszczepem, a także inne zajęcia z archeologii doświadczalnej. Nieodzownym elementem działania  będą też organizowane przy współpracy z jabłonowskim domem kultury festyny, spotkania integracyjne, podczas których bawiąc się można się uczyć, a także gry oraz zabawy plebejskie w formach znanych od średniowiecza.

 

 

[źródło: http://www.czasbrodnicy.pl/czasbrodnicy/1,93191,6946764,Otwarto_Osade_Wojow.html]

 


Sołtys – Benedykta Sadowska-Rogowska

 • Rada Sołecka:
  • Sławomir Leszczyński
  • Adam Siudowski 

   


 •  


  Jesteś tutaj: Strona główna-Mileszewy

  Poprzednia strona: Lembarg Następna strona: Nowa Wieś

  Podstrony: historia architektura ludzie galeria