Moja Wieś w Internecie

            Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych

            czerwiec 2011

Adamowo
Budziszewo
Buk Góralski
Buk Pomorski
Bukowiec
Gorzechówko
Górale
Jabłonowo Zamek
Jaguszewice
Kamień
Konojady
Lembarg
Mileszewy
Nowa Wieś
Piecewo
Płowęż
Płowężek
Szczepanki
REDAKCJA
spis treści

Lembarg

historia
architektura
ludzie
galeria

Lembarg

 

Nad okolicą góruje Kościół parafialny p.w. Św. Piotra i Pawła, który pochodzi z początku XIV wieku. Jest zbudowany w stylu gotyckim na planie wydłużonego prostokąta z ośmioboczną wieżą zachodnią. Budynek został zrujnowany podczas wojny z zakonem krzyżackim w 1414r. i podczas wojny 13-letniej. Odbudowany w 1507r., potem wielokrotnie odnawiany i konserwowany (1700, 1845, 1891, 1961, 19876). Kościół otacza mur kamienny, częściowo średniowieczny. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się nagrobek z rzeźbą ks. Alfonsa Mańkowskiego, zasłużonego proboszcza i prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu, zamordowanego przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Stutthof. Wnętrze świątyni nakryte tzw. pozornym sklepieniem kolebkowym. Polichromia ścienna barokowa z ok. 1700r. (w 1987r. restaurowana – przemalowana). Ołtarz główny pochodzi z około 1730r. z późnogotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem w polu środkowym w haftowanej sukience i srebrnych koronach. Całości ołtarza dopełniają rzeźby św. Jana Ewangelisty, Piotra, Pawła, Andrzeja oraz w górnej kondygnacji Jana Nepomucena, Stanisława, Wojciecha i być może Ignacego Loyoli. Ołtarzowi głównemu towarzyszą dwa ołtarze boczne, regencyjno- rokokowa ambona, rokokowa chrzcielnica i dwa krucyfiksy z XV wieku i z XVIII wieku.

 

Oprócz kościoła i jego wnętrza możemy we wsi podziwiać budynek kuźni, budynek szkoły z XIX wieku i dwie drewniane chaty. Zaciekawienie mogą wzbudzić pozostałości po spalonym młynie wodnym oraz budynki dawnego zajazdu.

 

Ponadto w Lembargu są dwa cmentarze: ewangelicki z początku XIX wieku - nieczynny i czynny cmentarz rzymsko-katolicki z nagrobkami z końca XIX wieku.

 

[źródło: Katalog zabytków sztuki w Polsce, t.XI, z.2: Dawne województwo bydgoskie - powiat brodnicki, Warszawa 1971]

 


 


Jesteś tutaj: Strona główna-Lembarg-architektura

Poprzednia strona: historia Następna strona: ludzie