Moja Wieś w Internecie

            Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych

            czerwiec 2011

Adamowo
Budziszewo
Buk Góralski
Buk Pomorski
Bukowiec
Gorzechówko
Górale
Jabłonowo Zamek
Jaguszewice
Kamień
Konojady
Lembarg
Mileszewy
Nowa Wieś
Piecewo
Płowęż
Płowężek
Szczepanki
REDAKCJA
spis treści

Konojady

historia
architektura
ludzie
galeria

Konojady

 

jedyna w gminie wieś z własną drużyną piłkarską LZS ROL.KO Konojady

 

Wieś położona na obrzeżach Pojezierza Brodnickiego w odległości około 10 km od miasta Jabłonowo Pomorskie. Konojady znajdują się na trasie kolejowej z Działdowa do Laskowic Pomorskich.

 

Konojady to największa wieś gminy Jabłonowo Pomorskie. Obecnie jej dynamiczny rozwój widać w wielu dziedzinach: kultury, sportu i gospodarki. Jej wizytówką jest Klub Piłkarski LZS ROL.KO Konojady, Firma P.P.H.U. "BO-RO" Wilary oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

 

Z inicjatywy lokalnego przedsiębiorcy pana Józefa Łupińskiego w dniu 22 września 2006 roku odbyło się zebranie założycieli Ludowego Zespołu Sportowego w Konojadach. W dniu 31 lipca 2007 roku LZS ROL.KO Konojady otrzymał Licencję Kujawsko–Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w Bydgoszczy. Klub szybko się rozwija i osiąga coraz lepsze wyniki. Zrzeszona w klubie młodzież intensywnie trenuje dwa razy w tygodniu korzystając z boiska w Konojadach oraz sal sportowych w Jabłonowie Pomorskim. Do dobrych tradycji klubu należy uroczyste pożegnanie sezonu. Sukcesy ROL.KO przyciągają coraz większą liczbę kibiców, którzy lubią “dobrą piłkę” i cieszą się ze zwycięstw klubu z drużynami z innych gmin.

 

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Konojadach powstał w wyniku konkursu rozpisanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie na wykorzystanie funduszy z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Konkurs wygrał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jabłonowie Pomorskim. Działalność ośrodka polega między innymi na organizacji prelekcji, wyjazdów integracyjnych, organizacji lekcji biologii dla szkół nie tylko z terenu gminy Jabłonowo, prezentacji bogatej fauny i flory Pojezierza Brodnickiego. Część zadań jest realizowanych we współpracy z Nadleśnictwem Brodnica, które przygotowuje ciekawe sezonowe wystawy. W dniu otwarcia ośrodka w październiku 2009 roku swoje eksponaty zaprezentowały dwa koła działające w Jabłonowie: Koło Łowieckie “Darz Bór” i obchodzące 40-lecie powstania Koło Pszczelarskie. Na wystawie zwiedzający mieli okazję zobaczyć między innymi wypchane zwierzęta żyjące na naszym terenie, trofea myśliwskie, poroża, a także stare wiklinowe ule oraz sprzęt używany do pozyskiwania miodu.

 

Pomnikiem przyrody jest dąb szypułkowy, który ma 365 cm w obwodzie oraz około 20 metrów wysokości. Do rejestru konserwatora przyrody został wpisany w 1993 roku.

 


Sołtys – Sławomir Łukasik

 • Rada Sołecka:
  • Roman Biegajski
  • Zdzisław Parzych
  • Agnieszka Garstka 

   


 •  


  Jesteś tutaj: Strona główna-Konojady

  Poprzednia strona: Kamień Następna strona: Lembarg

  Podstrony: historia architektura ludzie galeria