Moja Wieś w Internecie

            Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych

            czerwiec 2011

Adamowo
Budziszewo
Buk Góralski
Buk Pomorski
Bukowiec
Gorzechówko
Górale
Jabłonowo Zamek
Jaguszewice
Kamień
Konojady
Lembarg
Mileszewy
Nowa Wieś
Piecewo
Płowęż
Płowężek
Szczepanki
REDAKCJA
spis treści

Jaguszewice

historia
architektura
ludzie
galeria

Jaguszewice

 

z wczesnośredniowiecznego grodziska rozpościera się widok na całą okolicę

 

Wieś położona 2 km od Jabłonowa Pomorskiego i zaledwie 1km od ruchliwej drogi wojewódzkiej Grudziądz – Brodnica. Terytorialnie miejscowość należy do grupy najmniejszych wsi w gminie.

 

Przybywając do Jaguszewic warto zobaczyć grodzisko, a nawet wspiąć się na nie, ponieważ z jego szczytu rozpościera się wspaniały widok na okolicę, w tym panoramę Jabłonowa Pomorskiego. W parku przy budynkach dawnego folwarku można podziwiać wiele okazów starodrzewia.

 

Atrakcją turystyczną jest tu wczesnośredniowieczne grodzisko położone w zatorfionej dolinie rzeki Lutryny, której główne koryto znajduje się ok. 100m na północ od obiektu. Grodzisko zajmuje wyspowate wyniesienie gruntu, tworząc na nim owalny pagórek o rozmiarach 50x70m i wysokości 9m ponad otaczające pole. Jest ono jednoczłonowe z owalnym majdanem zajmującym powierzchnię 600m², zagłębionym w stosunku do największego wypiętrzenia około 3m. Stan zachowania grodziska jest dobry, obecnie porośnięte jest gęstymi krzewami i pojedynczymi drzewami. W literaturze przedmiotu wzmianki o nim pojawiały się od drugiej połowy XIXw, w 1992r. zostało wprowadzone do ewidencji stanowisk archeologicznych dawnego woj. toruńskiego, w 2003r. grodzisko wpisano do rejestru zabytków woj. kujawsko-pomorskiego.

 


Sołtys - Piotr Dombrowski

 • Rada Sołecka:
  • Agnieszka Kisznicka
  • Stefan Murawski
  • Stanisław Tomaszewski 

 •  


  Jesteś tutaj: Strona główna-Jaguszewice

  Poprzednia strona: Jabłonowo Zamek Następna strona: Kamień

  Podstrony: historia architektura ludzie galeria