Moja Wieś w Internecie

            Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych

            czerwiec 2011

Adamowo
Budziszewo
Buk Góralski
Buk Pomorski
Bukowiec
Gorzechówko
Górale
Jabłonowo Zamek
Jaguszewice
Kamień
Konojady
Lembarg
Mileszewy
Nowa Wieś
Piecewo
Płowęż
Płowężek
Szczepanki
REDAKCJA
spis treści

Jabłonowo Zamek

historia
architektura
ludzie
galeria

Jabłonowo Zamek

 

nad wsią góruje neogotycki pałac Narzymskich

 

Wieś położona u podnóża Wzgórza Zamkowego, z którego roztacza się piękny widok na całą okolicę. Nic dziwnego, że przez wieś przebiegają aż trzy trasy turystyczne: Towarzystwa Jaszczurczego, im. T. Baczyńskiego oraz Jabłonowo Pomorskie - Ciechocin.

 

Znakiem rozpoznawczym wsi jest neogotycki pałac rodu Narzymskich. Symbolem dobroci i poświęcenia dla innych w okresie międzywojennym była błogosławiona Matka Maria Karłowska, która w 1933 roku w murach pałacu założyła Zgomadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Boskiej.

 

W wiejskiej świetlicy i nie tylko można posłuchać śpiewu zespołu wokalnego "Zamkowe Gosposie", który swą działalność rozpoczął sześć lat temu. Obecnie liczy 11 członkiń, które aktywnie reprezentują wieś i gminę Jabłonowo Pomorskie podczas konkursów odbywających się na terenie powiatu brodnickiego. Zespół już wielokrotnie brał udział w następujących konkursach: Konkurs Piosenki Romantycznej w Zbicznie, Konkurs “Katarzynki” w Brodnicy, Przegląd Kabaretów w Bobrowie oraz podczas Jarmarku Ekologicznego w Brodnicy. Zespół ma w swoim repertuarze piosenki i przyśpiewki ludowe, pieśni religijne oraz scenki kabaretowe.

 

[źródło: wywiad przeprowadzony z prowadzącą zespół panią Marią Mądrą, listopad 2009r.]

 

W przyklasztornym parku możemy podziwiać stary drzewostan, którego część została wpisana na listę pomników przyrody. Od 1986 roku za pomnik przyrody uznano skupienie trzech dębów szypułkowych a od 1998 roku skupienie dwóch buków pospolitych. Wymiary dębów to 300-430 centymetrów w obwodzie i 34-38 metrów wysokości. Natomiast buki osiągnęły 499 i 606 centymetrów w obwodzie oraz 25 i 24 metrów wysokości.

 


Sołtys - Grzegorz Kalita

 • Rada Sołecka:
  • Andrzej Markwat
  • Jan Giza 

 •  


  Jesteś tutaj: Strona główna-Jabłonowo Zamek

  Poprzednia strona: Górale Następna strona: Jaguszewice

  Podstrony: historia architektura ludzie galeria