Moja Wieś w Internecie

            Kujawsko-Pomorski Festiwal Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych

            czerwiec 2011

Adamowo
Budziszewo
Buk Góralski
Buk Pomorski
Bukowiec
Gorzechówko
Górale
Jabłonowo Zamek
Jaguszewice
Kamień
Konojady
Lembarg
Mileszewy
Nowa Wieś
Piecewo
Płowęż
Płowężek
Szczepanki
REDAKCJA
spis treści

Budziszewo

historia
architektura
ludzie
galeria
artykuły

Budziszewo

 

wieś założona przez olędrów w XVII wieku

 

Wieś Budziszewo położona jest około 4 km od miasta Jabłonowo Pomorskie, wzdłuż trasy i linii kolejowej z Jabłonowa do Wąbrzeźna.

 

Powierzchnia Budziszewa wynosi 530,77 ha. Najwięcej, bo aż około 70 % stanowią użytki rolne. Budziszewo usytuowane jest na terenie pagórkowatym. Największe wzniesienie wynosi 104 m n.p.m. Wieś została  w XVII wieku zasiedlona przez osadników olęderskich.

 

Budziszewo może uchodzić za wieś gruntownie “przebadaną” przez archeologów, co zresztą zaowocowało ustaleniem aż 13 stanowisk archeologicznych. Stanowiska te informują o tym, iż pierwsze ślady osadnictwa na wsi pochodzą z okresu środkowego neolitu, czyli sprzed   około 3 tys. lat p.n.e.  Do jednych z najciekawszych znalezisk we wsi Budziszewo należy  grobowiec skrzynkowy z lat 1200-650 p.n.e. (epoka brązu). Znaleziony grób skrzynkowy  położony jest na jednym z największych wzniesień i jest najstarszym wytworem człowieka na tym terenie. Znajdowała się tam  popielnica ze szczątkami co najmniej 16 osób.  W 1888 roku odkryto inny grobowiec, a mianowicie kamienną skrzynię z urnami oraz kamiennym toporem. Znalezisko zostało wywiezione do jednego z muzeum w Gdańsku.

 

Do współczesnych atrakcji możemy zaliczyć organizowane od lat festyny, które odbywają się latem przy wiejskiej świetlicy. Mieszkańcy, którzy w większości są rolnikami, szczególnie chętnie bawią się z okazji parafialnych dożynek kończących ich trud pracy w okresie żniw. Zarówno sołtys wsi, jak i panie z Koła Gospodyń Wiejskich starają się też zorganizować zajęcia dla dzieci.

 


Sołtys - Paweł Gilewicz

 • Rada Sołecka:
  • Mariusz Dąbrowski
  • Jan Stempski
  • Adam Dombrowski 

 •  


  Jesteś tutaj: Strona główna-Budziszewo

  Poprzednia strona: Adamowo Następna strona: Buk Góralski

  Podstrony: historia architektura ludzie galeria artykuły